שאלות נפוצות

שאלות-נפוצות

לא. הסכמה להגיע לגישור הינה הסכמה לנהל משא ומתן, הסכמה להידבר על מנת לשכנע את הצד האחר להבין את גישתך. סיום סכסוך בפשרה משמעו ששני הצדדים הפסידו באותה מידה, בגישור ישנה שאיפה לסיים את הסכסוך תוך מתן מענה לצרכים המשמעותיים ביותר של כל אחד מהצדדים לסכסוך.

נוכחות של מגשר.ת מקצועי.ת משנה מהותית את הדינמיקה הבינאישית בין הצדדים לסכסוך. מגשר.ת מקצועי.ת מסייע.ת לצדדים לקיים תקשורת יעילה ומביא.ה את הצדדים לראות כיצד תקשורת כזו משרתת את טובתם של שני הצדדים.

לרוב, ישיבת גישור אורכה בין שעתיים לשלוש שעות. מספר הפגישות ומשך התהליך תלוי במס' גורמים: הנושאים שמביאים הצדדים לסכסוך, מידת מורכבות הסכסוך, מידת הבשלות של הצדדים לקבל החלטות ועוד. בכל מקרה מדובר בהליך מהיר בהרבה מהליך משפטי בבית המשפט.

כן! במקום שהצדדים ישקיעו אנרגיות וכסף במלחמה משפטית אחד כנגד השני, בגישור – הצדדים משקיעים את מיטב מרצם וכישרונם במציאת פתרונות יצירתיים ובגיבוש הסכם הוגן אשר מיטיב עם כל הצדדים לסכסוך. 

גישור ובוררות, שניהם מהווים חלופה לפתרון סכסוכים בין כותלי בית המשפט. הרבה נוטים להתבלבל בין השניים, חרף השונות המהותית ביניהם. למגשר אין כל סמכות לכפות פתרון כלשהו על הצדדים. תפקידו לסייע לצדדים למצוא פתרון אשר יהיה מקובל על כל הצדדים המעורבים בסכסוך. בגישור כל החלטה או פתרון מתקבלים בהסכמת כל הצדדים. בהליך של בוררות לבורר יש סמכות לכפות פתרון על הצדדים. הבורר מקשיב לטיעונים של כל צד ולאחר מכן הוא פוסק מהו הפתרון לסכסוך של הצדדים.

נגישות
גלילה למעלה